verture.net — left handed typing since 2001

Magnifying glass for search box

StartupItems 23.10.2003

Denne artikel kunne jeg godt ha' brugt i går, da jeg sad og prøvede på at skrive et StartupItem til min nykompilerede NoIP-klient. Den klient de har lavet til OS X er lidt ussel, og BSD/Linux-versionen er et kommandolinieprogram der ikke kræver vinduer og lign. til at køre. En.God.Ting.

Jeg fik det dog til at virke alligevel, mest fordi jeg fandt nogle andre sider der dækkede sagen.

Comments

Rasmus | web | @ / 14:58 / 23rd of october / 2003

Agr fuck, det kender jeg godt, når BSN-subklienten ikke vil synkronisere med overfloat-konvergensfiltratoren. Så er der ikke andet at gøre end at boote i DOS og lave en switch + alt overkill med bagvendt komplicitets-afterburner.

Shit happens ! Op med modet sømand !!

dalager | web | @ / 15:28 / 23rd of october / 2003

Heh — kommer til at tænke på pkt 8 i Top 10 Things I Hate About Star Trek...

Jonas | web | @ / 19:10 / 23rd of october / 2003

:-D Regular comedians.

Jonas | web | @ / 20:15 / 23rd of october / 2003

Kom lige i tanke om denne tråd i uk.comp.sys.mac. Den er ganske underholdende, og der bliver stadig henvist til polariseringen af folks tænder hvis de har et specielt genstridigt problem. (:

Leave a comment

* = Required




*

Some HTML allowed: <a href="...">, <strong>, <em>, <q>.

› Bio (sort of)

Bio
picture, taken by Rasmus Rasmussenverture.net is the personal website of me, Jonas Voss, and this is my blog. I've lived in Dublin, Ireland since 2005, but I was born and fully customized in Copenhagen, Denmark. I write about anything that comes to mind. Really.
You can send me an email ›

› Code (sort of)

Disclaimer: I speak for myself, not my employer. srsly. || This work is licensed under a Creative Commons by-nc-sa License.