Oh the memories 01.09.2004
Denne reklame for en Vic-20 fra 1982 bevidner hvilken målgruppe man appellerede til dengang. Helt ærligt, William Shatner i en computerreklame, come on?
Men det er vel ikke meget anderledes end at bruge "The Matrix" til at pushe mobiltelefoner for 5 år siden.
Comments
Camilla | web / 12:13 / 1st of september / 2004
Det var dog en pragtfuld side! Tak for det, den er hermed bookmark'et (eller hvordan man nu laver et verbum ud af bookmark). Tænk at tingene så sådan ud dengang - og at man kan huske det! Arrgh, jeg er ved at blive gammel.
Tore | web | @ / 10:29 / 2nd of september / 2004
Heh. Sikke en fed lille klareme, J! Den napper jeg lige til specialet.
Jonas | web / 19:43 / 2nd of september / 2004
@Camilla: Vi er vist alle ved at blive gamle, eh?
@Tore: We aim to please (:
Janus Sandsgaard | web | @ / 22:06 / 21st of september / 2004
Tænk engang. Vic-20 var min første computer. Husker helt tydeligt, da jeg pakkede den ud og førte ved den første gang. Verden blev aldrig den samme derefter. Heldigvis.
Janus
Jonas | web / 6:16 / 22nd of september / 2004
Jeg havde aldrig fornøjelsen af selv at have en Vic-20, men en af mine kammerater havde heldigvis en.
Den havde vi mange fornøjelser ud af.




